تبلیغات
مجتبی سلیمان فر - اصل نامه شورای دانش آموزی :
 
مجتبی سلیمان فر
وبلاگی با مطالب جالب ، خواندنی ، سرگرم کننده و آموزنده به علاوه مسابقه فصلی
درباره مدیرکل وبلاگمدیرکل وبلاگ : مجتبی سلیمان فر
نویسنده وبلاگ
نظرسنجی وبلاگ
اگر واحد پول رسمی ایران که ریال است در آینده قرار باشد تغییر کند چه نامی برای واحد پول جدید به نظر شما مناسب است ؟

آمار کلی وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به نام خدا

 

اصل یک : تحکیم و تعمیق ارزش ها و باورهای دینی و مذهبی و آموزه های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی بین دانش آموزان .

اصل دو : توسعه و تقویت فعالیت های گروهی اعم از آموزشی و پرورشی .

اصل سه : توسعه و بهبود نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری از طریق مشارکت دانش آموزان .

اصل چهار : همکاری در امور انتظامی و بهداشتی مدرسه .

اصل پنج : همکاری در تنظیم برنامه امتحانات داخلی مدرسه .

اصل شش : همکاری در تشکیل و اداره ی تعاونی (بوفه) مدرسه .

اصل هفت : همکاری در تشکیل و اداره ی مراسم صبحگاه مدرسه .

اصل هشت : ایجاد صندوق انتقادات و پیشنهادات .

اصل نه : انتخاب شهردار مدرسه (شهردار عضو شورا محسوب میشود) .

اصل ده : اجرای منشور اخلاقی و انضباطی مدرسه و توجه کردن به تذکرات آن .

اصل یازده : رسیده گی و بر طرف کردن مشکلات دانش آموزان مدرسه .

اصل دوازده : همکاری در برگزاری نماز جماعت و اداره ی نمازخانه ی مدرسه .

اصل سیزده : همکاری در اداره ی امور کتابخانه و تئاتر مدرسه .

اصل چهارده :  اداره ی نشریه دیواری و اجرای برنامه های مناسبتی مدرسه .

اصل پانزده : کشف استعداد ها و مدیریت همه جانبه در جهت رشد و پیشرفت تحصیلی مدرسه .

اصل شانزده : همکاری در برگزاری بازدید های علمی و اردو های تفریحی و مذهبی .

اصل هفده : ارائه پیشنهاد به مدیر و معاونین مدرسه در جهت تشویق دانش آموزانی که مشارکت فعال در امور اجرایی مدرسه داشته اند .

اصل هجده : همکاری در برگزاری مسابقات علمی ، هنری و ورزشی .

اصل نوزده : همکاری در برنامه ریزی و اجرای برنامه های مناسبتی مختلف مدرسه .

اصل بیست : هشدار دادن و تذکر دادن به دانش آموزان بی نظم و انضباط و اختشاشگر مدرسه .

اصل بیست و یک : شورای دانش آموزی نقش مشورتی و مشارکتی در امور اجرایی و آموزشی ، پرورشی را دارد و تصمیمات آن با رای اکثریت اعضای شورا و با تایید مدیر و یا معاونین مدرسه رسمیت خواهد داشت و قابل اجرا خواهد بود .

اصل بیست و  دو : جلسات شورای دانش آموزی هر دو هفته یکبار برگزار خواهد شد و مدت زمان هر جلسه 60 دقیقه خواهد بود .

اصل بیست و سه : اعضای شورای دانش آموزی و شهردار مدرسه نمایندگان تمامی دانش آموزان مدرسه محسوب می شوند و آن ها باید تمام تلاش خود را در بهبود بخشی به اوضاع مدرسه و دانش آموزان انجام دهند .

اصل بیست و چهار : پیشنهاد به مدیر و معاونین مدرسه و مشارکت در امور مربوط به مسایل و فعالیت های آموزشی ، پرورشی ، کلاس های فوق برنامه  و امور هنری و ورزشی مدرسه .

اصل بیست و پنج : گسترش اخلاق اسلامی و بر قراری آرامش و صلح و دوستی و کمک به همه ی دانش آموزان .

اصل بیست و شش : شورای دانش آموزی می تواند با موافقت شورای مدرسه نسبت به تشکیل انجمن های دینی ، مذهبی ، انقلابی ، فرهنگی و هنری ، علمی ، آموزشی و ورزشی اقدام کند .

اصل بیست و هفت : بررسی پیرامون چگونگی مشارکت دانش آموزان در بخشی از فعالیت های آموزشی ، پرورشی و اجرایی مدرسه .

اصل بیست و هشت : انتخاب نماینده برای شرکت موردی در جلسات شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان ، البته با موافقت مدیر مدرسه .

اصل بیست و نه :  ایجاد ارتبط صحیح و مستقیم و دو سویه بین دانش آموزان و اولیای مدرسه .

اصل سی : برقراری دوستی و صمیمیت بین دانش آموزان و اشاعه ی احترام و اکرام نسبت به اولیا و مربیان مدرسه .

اصل سی و یک : همکاری در تقویت حویت ملی ، انقلابی ، دینی و مذهبی دانش آموزان .

اصل سی و دو : ارج نهادن به شخصیت و کرامت دانش آموزان و اولیا و مربیان مدرسه و تقویت اعتماد به نفس و خود باوری دانش آموزان .

اصل سی و سه : تقویت پذیری و مشارکت جویی ، حس تعهد ، مسئولیت پذیری و ایجاد ارتباط موثر با دانش آموزان و اولیا و مربیان مدرسه .

اصل سی وچهار : همکاری با شورای بسیج مدرسه و بر طرف کردن مشکلات آن .

اصل سی وپنج : نظارت بر کار انتظامات مدرسه و نمایندگان کلاس ها .

اصل سی وشش : شهردار مدرسه می تواند در جلسات شورای دانش آموزی شرکت کند و او در شورا دارای حق رای می باشد او مسئولیت اجرایی شورا را بر عهده دارد .

اصل سی و هفت : مدیر مدرسه باید همکاری لازم را برای رفع مشکلات شورای دانش آموزی در حد امکانات و توان مدرسه به عمل بیاورد .

اصل سی و هشت : مدیر مدرسه می تواند یکی از اعضای شورای دانش آموزی را برای شرکت در جلسات انجمن اولیا و مربیان انتخاب کند .

اصل سی و نه : دانش آموزان مدرسه باید همکاری لازم را با شورای دانش آموزی داشته باشند .

اصل چهل : اعضای شورای دانش آموزی باید در جلساتشان نظم و ادب را رعایت کنند و به یکدیگر احترام بگذارند .

اصل چهل و یک : اگر عضوی از شورا استعفا دهد و وقتی معاون پرورشی مدرسه استعفای او را قبول کند دیگر اعضای شورا باید فورا در جلسه ای فردی را جایگزین او کنند و معاون پرورشی با در نظر گرفتن وضعیت انضباطی و آموزشی دانش آموز آن را تایید کند .

اصل چهل و دو : اگر عضوی از شورا سه جلسه غیبت داشته باشد از شورا اخراج خواهد شد ، اما او می تواند فردی را پیشنهاد کند تا آن فرد از این پس به جای او این مسئولیت را به عهده داشته باشد ، البته این فرد پیشنهادی باید از شورا رای اعتماد بگیرد و اگر نتواند رای مثبت را دریافت کند اعضای شورا یک فرد را به انتخاب خودشان به این مقام منصوب می کنند و زمانی فرد منتخب شورا به طور رسمی عضو شورا محسوب می شود که معاون پرورشی وی را تایید کند .
اصل چهل و سه : تشویق دانش آموزان برای شرکت در نماز جماعت و مراسم ها و راه پیمایی ها و دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری و ورزشی .

اصل چهل و چهار : شورای دانش آموزی باید بودجه ی مالی مدرسه را در نظر بگیرد و مصوباتی با بار مالی زیاد نداشته باشد و برای برنامه هایی که از دانش آموزان پول دریافت می شود از پول ها محافظت کند و حتما با مدیر و معاونین مدرسه در میان بگذارد و مشورت کند و قبل از گرفتن پول از دانش آموزان حتما باید مدیر و یا معاونین مدرسه آن را تایید کنند ، شورا می تواند با تایید معاون پرورشی مدرسه یک نفر را به عنوان مسئول امور مالی شورای دانش آموزی انتخاب کند .


اصل چهل و پنج : منشی شورا مسئولیت امور دفتری شورا را بر عهده دارد او باید مصوبات شورا و تاریخهایی که شورا تشکیل جلسه داده است را در دفتر شورا بنویسد .

اصل چهل و شش : شهردار مدرسه مسئولیت امور بهداشتی و انتظامات مدرسه و نمایندگان کلاس ها را بر عهده دارد .

اصل چهل و هفت : جانشین فرمانده بسیج مدرسه می تواند با موافقت شورا عضو افتخاری شورا محسوب شود ، شورای بسیج دانش آموزی زیر نظر شورای دانش آموزی می باشد .

اصل چهل و هشت : شورای دانش آموزی می تواند با موافقت مدیر و یا معاون پرورشی مدرسه اقدام به تشکیل ستاد ها و کمیته هایی کند و دانش آموزانی را نیز به عضویت آن در آورد .

اصل چهل و نه : اعطای عناوین دانش آموز نمونه ، دانش آموز ممتاز و دانش آموز فعال به دانش آموزانی که در فعالیت های اجرایی مدرسه مشارکت فعال داشتند و دانش آموزانی که از نظر درسی قوی و از نظر انضباطی عالی هستند .

اصل پنجاه : شهردار مدرسه می تواند باموافقت شورای دانش آموزی دانش آموزانی را به عنوان مامورین انتظامات ، مامورین بهداشتی و نمایندگان کلاس ها انتخاب کند .

اصل پنجاه و یک : دانش آموزی که بتواند عناوین دانش آموز نمونه ، دانش آموز ممتاز و دانش آموز فعال را کسب کند به وی لوح تقدیر اهدا خواهد شد .

اصل پنجاه و دو : عنوان دانش آموز نمونه به دانش آموزی داده می شود که از نظر اخلاقی و انضباطی خوب باشد و مورد تایید مدیر و معاونین مدرسه قرار گیرد .

اصل پنجاه و سه : عنوان دانش آموز ممتاز به دانش آموزی داده می شود که از نظر درسی در سطح بالایی قرار داشته باشد و مورد تایید مسئولین مدرسه قرار گیرد .

اصل پنجاه و چهار : عنوان دانش آموز فعال به دانش آموزی داده می شود که در فعالیت های اجرایی مدرسه (پرورشی و آموزشی) مشارکت فعالی داشته باشد و مورد تایید مسئولین مدرسه قرار گیرد .

اصل پنجاه و پنج : به غیر از رییس شورای دانش آموزی ، نایب رییس ، منشی و شهردار مدرسه دیگر اعضای شورا باید مسئولیت هایی را بر عهده داشته باشند .

اصل پنجاه و شش : آرا اعضای شورای دانش آموزی برای انتخاب شهردار یا عضو جدید شورا و یا اخراج یکی از اعضای شورا از شورا به صورت مخفی خواهد بود .

اصل پنجاه و هفت : نایب رییس شورای دانش آموزی در نبود رییس شورا ریاست جلسات را برعهده دارد ، نایب رییس شورا مسئولیت ایجاد نظم  ، هماهنگی و حل اختلافات اعضای شورا را بر عهده دارد .

اصل پنجاه و هشت : رییس شورای دانش آموزی ریاست جلسات شورا را بر عهده دارد و مسئولیت نظارت بر کار دیگر اعضا را بر عهده دارد و مصوبات شورا پس از تصویب باید به تایید او هم برسد او می تواند از دیگر اعضای شورا در مورد کارهایشان سوال کند ، رییس شورای دانش آموزی می تواند به هر یک از اعضای شورا در حوزه ی فعالیتشان پیشنهاد دهد .

اصل پنجاه و نه : رییس شورای دانش آموزی می تواند آن کسی باشد که بیشترین رای را در انتخابات آورده است و یا در اولین جلسه ی شورای دانش آموزی انتخاب شود .

اصل شصت : همه ی دانش آموزان باید اصول اصل نامه را رعایت کنند و به دستورات شورای دانش آموزی عمل کنند و شورای دانش آموزی را برای رسیدن به اهدافش یاری کنند ، تهیه ی این اصل نامه از تاریخ 13 / 8 / 92  تا 3 / 12 / 92 به طول انجامیده است .

اصل شصت و یک : مصوبات شورای دانش آموزی  باید طبق اصول اصل نامه باشد ، اعضای شورای دانش آموزی باید در امور مهم با مدیر و معاون پرورشی مدرسه مشورت کنند و موارد لازم را به مدیر مدرسه اطلاع دهند .

اصل شصت و دو : اگر همه اعضای شورا بخواهند استعفا دهند و دلایلشان قانع کننده نباشد استعفای آن ها غیر قابل قبول است و آنان همچونان عضو شورا هستند .

اصل شصت و سه : همه ی افرادی که عضو شورای دانش آموزی می شوند باید تمام تلاششان را برای تحقق بخشیدن به خواسته های دانش آموزان بکنند .

اصل شصت و چهار : اعضای شورای دانش آموزی در درجه ای بالاتر از دیگر دانش آموزان قرار دارند و نظرات آنان نظرات دیگر دانش آموزان نیز است .

اصل شصت و پنج : مسئولین مدرسه باید توجه لازم را به شورای دانش آموزی داشته باشند و همکاری لازم را نیز با این شورا داشته باشند .

اصل شصت و شش : شورای دانش آموزی برای پیشبرد اهداف خود و مدرسه برای استفاده از توانایی های دانش آموزان و شکوفایی استعدادشان و تشویق آنان اقدام به تشکیل ستاد های زیر کند :

ستاد اجرایی مراسم صبحگاه

ستاد اقامه نماز

ستاد برگزاری مراسم های دینی ، مذهبی و ملی

ستاد برگزاری مسابقات ورزشی

ستاد برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری

ستاد برگزاری اردو و بازدید های علمی

ستاد برنامه ریزی شورای دانش آموزی

ستاد برگزاری مسابقات علمی

 

اصل شصت و هفت : اعضای شورای دانش آموزی می توانند برای تعیین پست های خود از نمونه های زیر استفاده کنند :

نمونه اول  :                                                                                                                                            

 

رییس شورای دانش آموزی :

نایب رییس شورای دانش آموزی  :

دبیر شورای دانش آموزی  :

منشی شورای دانش آموزی  :

معاون علمی ، فرهنگی و هنری شورای دانش آموزی :

معاون امور مالی و برنامه ریزی شورای دانش آموزی  :

معاون امور ورزشی و فعالیت های گروهی شورای دانش آموزی :

شهردار مدرسه  :

 

نمونه دوم  :

 

رییس شورای دانش آموزی  :

نایب رییس شورای دانش آموزی  :

منشی شورای دانش آموزی  :

مسئول روابط عمومی شورای دانش آموزی   :

مسئول بازرسی شورای دانش آموزی  :

مسئول هماهنگی و برنامه ریزی شورای دانش آموزی :

نماینده معاون پرورشی در شورای دانش آموزی :

شهردار مدرسه  :

 

نمونه سوم  :

 

رییس شورای دانش آموزی  :

معاون شورای دانش آموزی :

سخنگوی شورای دانش آموزی   :

منشی شورای دانش آموزی  :

مسئول مراسم صبحگاه ، کتابخانه و نمازخانه  :

مسئول امور ورزشی و اردو  :

مسئول برنامه ریزی و امور مالی  :

شهردار مدرسه  :

 

اصل شصت و هشت : هیچ یک از اصول این اصل نامه قابل تغییر و یا نادیده گرفته شدن نیست و همه باید به اصول  آن عمل کنند و این اصل نامه دارای شصت و هشت اصل می باشد .

 

 

تهیه کننده : مجتبی سلیمان فر

نوع مطلب : اصل نامه شورای دانش آموزی :، 
برچسب ها : اصل نامه شورای دانش آموزی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 16 شهریور 1393
مجتبی سلیمان فر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.